Sisusta kodu disainiga, mis aitab!

Mõtted Tikau brändist ja kuidas disain aitab

Autor Taina Snellman-Langenskiöld, Tikau & MTÜ Tikau Share asutaja

2008. aastal asutatud Tikau on Soome teerajaja, mis ühendab disainmõtlemise jätkusuutlikkuse põhimõtetega.

Tikaus sotsiaalne visioon põhineb ideel “aidades disaini” vähendada vaesust ja suurendada võrdsust ühiskonnas. Tikau teeb tihedat koostööd heategevusliku MTÜga Tikau Share. Sõna Tikau pärineb hindi keelest ja tähistab vastupidavust / kauakestvat / jätkusuutlikku.

Miski pole tehases valmistatud, vaid üksikute käsitööliste ja väiketootjate toodetud kodudes või väikestes kogukondades. Tikau teeb otsest pikaajalist koostööd 135 käsitööpartneriga India maapiirkondades. Alates 2019. aastast on Tikau disaininud ja tootnud esemeid ka oma Soomes asuvas Ateljees.

Tikau pakub ka nõustamisteenuseid, mis ühendavad kaubandus- ja abiideed ning disainimõtlemise, ning kureerib näitusi, nagu näiteks Ethical ala, iga-aastasel Habitare disainimessil Soomes.

Usume, et suurepärane disain võib olla palju enamat kui lihtsalt ilusad tooted – see võib muuta maailma paremaks.

Minu teekond Design Helpsi mõtlemise poole sai alguse siis, kui elasin esimest korda Indias umbes 15 aastat tagasi. Alustuseks tegin uurimistööd India tekstiilitehastes. Märkasin kahte peamist domineerivat tegurit:

Tööhõive. Inimesed vajavad tööd ja elatist.

Paikkond. Inimesed tahavad jääda kodukülla, pere lähedale.

Tahtsin aidata. Kui ma oleksin olnud arst, oleksin ehk midagi muud teinud, aga minu taust oli disaini ja riietuse alal. Sain aru, et võib-olla võiks disain anda mulle võimaluse aidata. Loomulik seos disaini ja tööhõive vahel oli disaini ja käsitöö ühendamine.

Käsitöö on maasektori jaoks suurepärane tööhõivevorm. Sa ei vaja elektrit, võid olla liikuv ja – eriti naiste jaoks – on oluline, et saaksid kodus töötada. Nii et see oli prioriteet number üks, nagu ka paikkond: ma suutsin viia töö inimesteni, mitte vastupidi.

Aga sain aru, et käsitööoskusest ei piisa. Jätkusuutlikkuse tutvustamiseks vajasime ka disaini. “Disain tööhõiveks” on suurepärane võimalus luua toodetele lisaväärtust, mis võimaldab ka õiglast sissetulekut teenida. Teiseks toob see pildile loova mõtlemise , mis hõlmab kogu ahelat: arendus, suutlikkuse suurendamine, kvaliteet, esteetika, töömeetodid jne. Kõigil neil tasanditel on vaja disainisisendit.

KUJUNDAMINE KOOS

Oluline lähenemine sellele on idee, millega kujundate, mitte milleks. See tähendab, et kedagi kuskil aidata, on disaini eesmärk kas igapäevaelu abistamine või töökoha pakkumine. Üks peamisi asju, millest tuleb aru saada, on see, et projekteerimistööd tuleks teha koos inimestega. Disainlahenduse loomiseks peate mõistma nende riikide igapäevaelu vajadusi ja väljakutseid.

Tikau tööga ja selle kaudu oleme oma kogunenud kogemustele tuginedes ka aru saanud, et tööhõive disain pole ainus vajalik disainivaldkond. Vajame disainilahendusi, mis aitavad igapäevaelus ja elamises jätkusuutlike ja loovate disainilahenduste ja arhitektuuri kaudu.

Jäätmetele jätkusuutlik uus elu

Ökoloogilised banaanikiust tooted on käsitööna valmistatud kohalike käsitööliste naiste poolt Lõuna-Indias. Programm algatati eesmärgiga pakkuda kohalikele naistele paremat sissetulekut, sotsiaalset staatust ja mõjuvõimu.

Kottide ja korvide valmistamiseks kasutatud banaanipuude surnud lehtedest valmistatud kohapeal saadaolevat banaanikiudu. Need lehed, mida varem peeti jäätmeteks, saavad nüüd uue elu kasulike, kaasaegsete ja jätkusuutlike esemete näol.

Käsitsi kootud villased vaibad

Ainult naturaalne valge vill ja pole kasutatud kemikaale.

Eetika ja lugu: Koostöö ja tootmine põhineb õiglase kaubanduse tingimustel ja põhimõtetel. Käsitsi kootud Põhja-Gujarati väikestes külades. Igal esemel on kuduja allkiri ja on seega unikaalne.